מי אנחנו

בורד - ליב טק

שותלים את הבננה

למי שאיכשהו פספס, קצת רקע: ב-1977  -עוד לפני שרובכם נולדתם - מייק אולסון ופיט סארי הקימו את חברת מרווין Mervin במדינת וושינגטון בארה"ב, חברת גג תחתה הם מפעילים את מותגי העילית Lib Technologies ו-GNU. שני מותגי סנובורד אלה הם הנמכרים בעולם מיד אחרי יצרנית ציוד הסנובורד ברטון (בקטגוריית קרשי ההיי אנד), וליין גלשני הגלים של ליב-טק הוא המתקדם היום בשוק מבחינת החומרים ותהליכי הייצור.

הסנובורדים של ליב טק וגנו מתאפיינים בעיצובים קיצוניים וחדשניים, גרפיקות משוגעות ופנאטיות טכנולוגית מהמעלה הראשונה.

 GNU פונה לקהל הצעיר (הלוקה) בנפשו, עם גרפיקות הזויות ושייפים עם הרבה משחקים של אסימטריות. LIB-TECH הם קצת פחות קיצוניים, וכשאנחנו אומרים פחות הכוונה היא למטורלל וקיצוני אבל מכוון יותר לגולש שעדיין מחזיק בשתי אונות מתפקדות במוח. מספיק מבט חטוף בגרפיקות כדי להבין עם מי יש לכם עסק...

 

 

כשליב טק משיקים טכנולוגיה או חידוש, כל תעשיית הסנובורד רועשת, גועשת ומנסה לעמוד בקצב.

 

כך היה עם הבננה וכנ"ל עם המגנה-טרקשן.

מהשנים הראשונות נחשבים "ליב" לאחת החברות המובילות בתעשיה, עם ליין בורדים ענק ומוצרים נלווים כגול ביינדינגס, ביגוד, קסדות ועוד המון אביזרים, שכולם מושפעים מהרוח המיוחדת ששמה ליב-טק. למרות שהחברה גדלה מאוד, היא עדיין ממשיכה להיות פרועה, מוזרה, מובילה ומשפחתית כמו שהיתה תמיד.

 

במקור, לסכין היה קימור רציף עם שתי נקודות מגע עיקריות עם השלג. במחלקת המחקר והפיתוח של ליב-טק החליטו שלסנובורד צריכה להיות אחיזה הרבה יותר טובה בכל תנאי השלג, ולכן הוסיפו 5 נקודות מגע בכל צד. התוצאה היא בורד עם סכין משוננת שנראית כמו סכין סטייקים. במבט ראשון הבורד נראה מוזר, כאילו השאירו אותו בשמש יותר מידי והוא התעוות, אבל ברגע שתגלשו עליו הכל יהיה ברור. תודות למגנה-טרקשן, לבורדים של ליב-טק יש את אחיזת הסכין הטובה בתעשיה. כמובן שהשוק לא נשאר אדיש, וכל חברה ניסתה למצוא פיתרון דומה משל עצמה, אבל אף אחת לא הצליחה להגיע לרמת הטירוף והאגרסיביות של ליב-טק. אלו רק דוגמאות להמצאות מוזרות מבית היוצר של מייק אולסון ומרווין שבתחילה נראה היה שמקומם בבית המשוגעים אבל לבסוף כל התעשיה ישרה איתם קו.

 

כשסוף סוף יהיה לכם בורד של ליב ביד, תגלו שב-nose וב-tail אין סכין. היא נמצאת רק לאורך הבורד ובקצוות היא מתחלפת בשכבה פולימרית עמידה במיוחד. בתחילת דרכם, ליב-טק היו הראשונים ששמו סכין מסביב לכל הבורד וכל התעשיה הלכה בעקבותיהם. לפני מספר שנים הגיעו המדענים של ליב-טק למסקנה שהסכינים בקצוות מיותרים לחלוטין, מכבידים ויכולים רק להזיק. ברגע שהחליפו את הסכין בפולימרים, הקצוות נהיו קלים בהרבה, מה שמשפר את השליטה בקרש בזמן הגלישה ועוד יותר בטריקים באוויר. דבר נוסף חשוב לא פחות, הוא שסכין ממתכת יכולה להתעקם ולגרום לנזק חמור לבורד כולו. ה"פגוש" מפולימרים סופג את הפגיעות ובכך מונע נזק לשאר השכבות של הבורד..

 

בננה ירוקה זה טוב?

כשני "Dudes" מצפון מערב ארה"ב, פיט ומייק היו מחויבים לדרך חיים מאוד ברורה - לגלוש הרבה, לגלוש הרבה ולגלוש הרבה, אבל בין השאר גם להיות נחמדים - לאחרים ולסביבה. לכן, כבר בתחילת דרכם, לפני +35 שנים, החבר'ה בליב-טק ניסו להיות כמה שיותר מודעים לבעיות שייצור בורדים גורמות לסביבה, מה שהכתיב את סביבת העבודה, תהליכי הייצור וכמובן את החומרים בהם נעשה שימוש.

 

ליב-טק השקיעו מאמצים אדירים במציאת חומרים אלטרנטיביים , ממקורות טבעיים ומתחדשים לשימוש בבורדים שלהם. כל העצים שליב-טק משתמשים בהם מגיעים עם אישור FSC מיערות מתחדשים. לא תמצאו ציפוי לכה שקוף על הבורדים, מכיוון שהוא רעיל. במקום הדבק הרעיל שנועד להדביק את השכבות השונות של הבורד, ליב-טק משתמשים באפוקסי אורגני. ה-sidewalls בכלל עשויים מסויה. ה-top sheet, שכבת הציור, עשויה משעועית במקום מפלסטיק שמגיע מנפט. ההדפס נעשה בצבעי מים במקום בצבעים רעילים, כך שניתן יהיה למחזר את כל שאריות הפלסטיק. אפרופו מחזור, כמעט כל שאריות הייצור ממוחזרות.

 

הפיכת העצים לליבות מייצרת כמות נסורת שיכולה למלא 3 משאיות ביום. המשאיות מעבירות את הנסורת למפעל שהופך אותה לקומפוסט ומייצר דשן אורגני. שאריות הפלסטיק מועברות למפעלי מחזור בקרבת מקום, כך שגם חוסכים בדלק והוצאות שילוח.

 

גם המפעל עצמו של ליב-טק פועל בשיטות ייצור שמטרתן לצמצם את הפגיעה בעובדים ובסביבה. לדוגמה, כל עמדות הניסור והשיוף מסוננות בעזרת מים, על מנת לצמצם את כמות החלקיקים שמתפזרים באוויר. החימום במפעל עובד על ביו-דיזל וכל הבקבוקים, הניירות והקרטונים ממוחזרים גם כן.

 

בסך הכל, כ-7 טונות של תוצרי לוואי ושאריות ייצור הולכים למחזור במקום לזבל בכל חודש!

 

להחליק על בננה

עכשיו, כשהבנתם מי זה ליב-טק, אפשר לדבר על הבורדים עצמם.

 

ב"ליב" לא תמצאו בורדים למתחילים או בורדים ברמת איכות בסיסית - כל בורד הוא יצירת אומנות של ממש, החל מתהליך המחקר של ה"שייפ" ועד לבחירת החומרים - הכל נעשה בתשומת לב של מדעני אטום, אבל עם סטייל של סנופ דוג ויצירתיות של סלבדור דאלי, והכל עבודה אמריקאית אמיתית, עם נשמה ואיכות חסרת פשרות.

 

מייק אולסון עדיין מעורב ומהווה את הלב של כל תהליך הפיתוח ב"ליב", ואם ממש בא לכם, תראו את הסרטון הזה על מייק  ותבינו את הדמות - ענק בלונדיני עם שגעת בעיניים והתלהבות של ילד בן 7.

MAGIC-BM-C2_NO-COLOR_19SN030_NONE_01.png

האגודה לחקר הבננה

אז על מה בדיוק מדובר? שייפ הבננה (BTX- רוקר) הופיע לראשונה ב-2006 ב-Skate Banana שהפך לאחד הבורדים הנמכרים והידועים בעולם. באותה תקופה כמעט כל שאר התעשיה כלל לא הייתה מודעת לאפשרות אחרת שהיא לא קאמבר (בורד שקמור במרכזו). אבל מאותו הרגע שבו יצא הסקייט בננה והפך את עולם הסנובורד - נפל לכולם האסימון ומהפכת הרוקר החלה.

 

הבננה של ליב- טק הפכה לאחד הסמלים המוכרים ביותר שלהם. הם מצידם לא נחו לרגע והמשיכו לפתח את הבננה,עד ששבע שנים מאוחר יותר קיימים שישה(!) סוגים שונים של בננות, כך שכל גולש, בכל רמה עם כל סגנון יוכל למצוא את הבננה שמתאימה לו. טכנולוגיה נוספת שהכניסה את כל התעשיה לטלטלה היא המגנה-טרקשן (MTX). זוהי טכנולוגיה שמכתיבה מחדש איך אמורה להיראות סכין של סנובורד.

גלישת גלים
ווטר בורדינג
גלישת גלים

כל הבורדים של מרווין, החל משלב העץ הגולמי, מיוצרים  בעבודת יד במפעל שלהם ליד סיאטל בארה"ב, כולם באיכות שרק חברה שבבעלותה מפעל יכולה לייצר וכולם כאלו שבוודאות ידפקו לכם כמה תאים אפורים במוח.

בקיצור - מבחינת חומרים - תקבלו תמיד את השופרא דה שופרא שקיים היום ומבחינת שייפים - ליב תמיד נמצאים בחזית מבחינת היישום של צורות מוזרות שאף אחד לא העלה על דעתו לפני כן.

 

אז אם אתם רוצים להתפרע, לרכוש בורד שהוא מיוחד עם אנשים מוזרים מאוד שעומדים מאחוריו, וכזה שכל דקה על השלג תודו לו, כזה שהשגעת שלו תעבור גם אליכם ולגלישה שלכם מהר מאוד, אז ליב זה הכיוון.

 

עלייתם של ליב טק וגנו לארץ הקודש היא אירוע משמח ומרגש עם שלל אופציות לא שגרתיות וצבעוניות במיוחד, לגולשי סנובורד שרוצים קצת יותר מהבורדים שלהם.

 

יאללה, בטוח נתראה בשלג, כי בורדים של ליב טק וגנו פשוט אי אפשר לפספס!

נשאיר אתכם עם הסלוגן של גנו: Keep Snowboarding Weird!

יצרנית הבורדים הטובה בעולם - ליבטק